Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Witam. Przez 25 lat męczyłem się z nerwicą lękową i agorafobią. Zero wyjazdów poza miejsce… …

Witam. Przez 25 lat męczyłem się z nerwicą lękową i agorafobią. Zero wyjazdów poza miejsce zamieszkania, totalna porażka i beznadzieja życiowa. Dwa lata temu zacząłem leczenie u specjalisty psychiatry, nie wierząc bardzo w jego powodzenie. Przez okres 1,5 roku stosowałem lek Parogen 20 mg (ostatnie 6 miesięcy-10 mg przed snem) i efekt był nadzwyczaj zadowalający, mogłem spokojnie wyjeżdżać po kilkaset kilometrów bez żadnych napadów lękowych i wreszcie zacząłem cieszyć się życiem. Wycofywałem się z leczenia z dawką 5 mg przed snem i w końcu zrezygnowałem z leków po ostatniej wizycie u lekarza. Od września ubiegłego roku miałem błogi spokój aż do końca lutego, kiedy to dopadł mnie atak lęku i mimo prób poradzenia sobie bez zażywania leków, powrócił koszmar a ataki stały się codziennością. Gdybym wiedział, że tak się stanie to bym leków nie odstawiał. Na wizytę u mojego lekarza zapisałem się dopiero na czerwiec, więc muszę sobie jakoś radzić. Postanowiłem wykorzystać lek który mi pozostał i zacząłem pięć dni temu zażywać 10 mg przed snem i nie wiem czy postąpiłem właściwie ? Póki co czuję się beznadziejnie. Czy jest możliwe, że po jakimś czasie ponownego stosowaniu Parogenu poczuję się lepiej tak, jak to miało miejsce w przeszłości. Pozdrawiam i proszę jeszcze o poradę czy w razie potrzeby, mogę się poratować lekiem Afobam, który też posiadam i czy mogę zażywać potas i magnez z tymi lekami.

Odpowiedzi specjalistów (1):

lek. med. Paweł Brudkiewicz Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM.… »
Szanowny Panie,

podstawowe sposoby leczenia nerwic (zaburzeń lękowych) to psychoterapia i farmakoterapia. Ta pierwsza metoda zazwyczaj zapewnia trwalsze poprawy, a w przypadku farmakoterapii u części pacjentów dochodzi do nawrotu lęków po odstawieniu leków (istotnie częściej niż po udanej psychoterapii). W farmakoterapii zaburzeń lękowych stosuje się najczęściej leki przeciwdepresyjne o właściwościach przeciwlękowych. Jednym z nich jest właśnie paroksetyna (nazwa handlowa – Parogen). Lek ten stosuje się zazwyczaj w dawkach 20-60 mg, a dawka 10 mg zwykle bywa dawką wstępną. Łączenie paroksetyny z innymi lekami przeciwlękowymi (np. alprazolam – Afobam) wymaga konsultacji lekarskiej. Łączne przyjmowanie tych leków może nasilać sedujący (wywołujący senność) efekt działania obu leków, a poza tym alprazolam ma właściwości uzależniające. Równocześnie proszę pamiętać, że bez znajomości konkretnego pacjenta i jego problemów, nie można (a nawet nie jest to zgodne z prawem) udzielać konkretnych wskazówek dotyczących przyjmowania leków. Wymaga to całościowego badania i uwzględnienia różnych, indywidualnych czynników.

Z poważaniem,
Lek. Paweł Brudkiewicz

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica