Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Witam Panią/Pana. Mam ogromne problemy z impulsywnością, która niestety objawia się w zachowaniach autodestrukcyjnych. Nasila… …

Witam Panią/Pana.

Mam ogromne problemy z impulsywnością, która niestety objawia się w zachowaniach autodestrukcyjnych. Nasila się to podczas sytuacji stresowych.
Nie mam całkowicie motywacji do robienia czegokolwiek. Nawet rzeczy, które teoretycznie mnie interesują nie sprawiają mi żadnej przyjemności.
Cały czas znajduję się w takim samym stanie umysłu.
Jest on totalnie pusty, nie pojawiają się w nim spontanicznie myśli. Wykonywaniu czynności nie towarzyszą żadne emocje, przez co kompletnie nie widzę sensu w robieniu właściwie czegokolwiek.
Do tego doszła afantazja. Nawet nie potrafię powiedzieć, w którym momencie straciłem wyobraźnię.
Kiedyś podczas czytania książek pojawiał mi się jakiś film w głowie, a teraz widzę tylko słowa, które czytam.
Próbowałem leków SSRI na przestrzeni paru lat, lecz spłycały one całkowicie emocje i czułem się jak zombie. Bez nich obecnie też się tak czuję, więc nawet nie idę w tym kierunku, ponieważ one tylko nasilają te problemy. Nie mam pojęcia jakie podjąć kroki. Młodość ucieka mi przez palce.

Planuję zrobić MRI mózgu, gdy tylko za 2 miesiące ściągną mi aparat ortodontyczny. Nie mam pojęcia czy to cokolwiek da i umożliwi podjęcie jakichś kroków jeżeli okazałoby się, że mam atrofie hipokampa, lub jakiekolwiek inne zmiany, które powstały w moim mózgu na skutek długotrwałego stresu.
Czy istnieje jakaś metoda, aby sprawdzić czy aktywność mózgu w danych obszarach jest prawidłowa?
Czy na przykład w odpowiedzi na dane bodźce nie wydziela się w ogóle dopamina w pewnych obszarach mózgu? Badanie PET-CT? Warto to wykonać? Czy wykonanie takich badań umożliwi dostęp do adekwatnego leczenia?

Troszkę tych pytań mam, ale już kompletnie nie daję sobie rady od ładnych paru lat.

Pozdrawiam,
Marcin.

Odpowiedzi specjalistów (1):

Centrum Dobrej Terapii

Szanowny Panie,

Faktycznie w tym jednym pytaniu zawarł Pan dużo swoich obaw i wątpliwości. Jak sądzę, wynika to z poczucia zagubienia i próby zrozumienia stanu, w jakim się Pan znajduje. Oczywiście nie zdecyduję się postawić żadnej konkretnej diagnozy bez pełnego badania psychiatrycznego. Niemniej jednak objawy, o których Pan pisze, przypominają objawy depresyjne i na pewno dobrze byłoby się im bliżej przyjrzeć.

Warto zastanowić się nad jakością snu, nad tym, czy jest Pan w stanie funkcjonować w ciągu dnia i wypełniać obowiązki domowe i zawodowe. Dodatkowo nad tym, czy ma Pan dobry, czy może zmniejszony apetyt, czy poza impulsywnością, o której Pan pisze, na co dzień jest pan znacznie bardziej drażliwy niż zwykle, gorzej toleruje frustrację? Ważny jest także kontekst rodzinny, sytuacja życiowa i zawodowa, w jakiej się Pan znajduje. Bo oczywiście u podstaw depresji i innych zaburzeń psychicznych mogą leżeć czysto endogenne (czyli nie mające zewnętrznej przyczyny) zaburzenia równowagi neuroprzekaźników, jednakże równie często objawy te mają podłoże typowo reaktywne i pojawiają się w odpowiedzi na ostry lub przewlekły stres.

Wspomniał pan, że stosowanie leków z grupy SSRI nie przyniosło oczekiwanej poprawy samopoczucia. Jest jednak wiele innych grup leków, które stosowane w odpowiednich dawkach, mogą przynieść wyraźnie odczuwalne korzyści. Bardzo ważnym elementem leczenia jest także psychoterapia, dzięki której będzie Pan w stanie dotrzeć do źródła swoich problemów i przepracować je z pomocą terapeuty.

Co do badań diagnostycznych, oczywiście wykonanie przesiewowych badań obrazowych (najczęściej tomografii komputerowej) może wykluczyć potencjalne organiczne przyczyny objawów. Jednak zakres tych badań jest już kwestią indywidualną i tutaj zalecałabym raczej wcześniejsze, osobiste skonsultowanie się z lekarzem psychiatrą. Podsumowując, zachęcam do umówienia się na indywidualną konsultację psychiatryczną. Myślę, że osobista rozmowa ze specjalistą pomoże rozwiać wiele Pańskich wątpliwości, ale przede wszystkim pozwoli zaplanować adekwatną diagnostykę i leczenie.

Pozdrawiam serdecznie,

Daria Zielińska

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica