Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

witam leczę się na nerwicę lękową od ponad miesiąca biorę elicea początkowo 1 tydzień 5mg… …

witam leczę się na nerwicę lękową od ponad miesiąca biorę elicea początkowo 1 tydzień 5mg później 10mg, po wprowadzeniu 10mg miałem nasilenie lęków których wczesniej nie miałem, mrowienie nóg , brzucha , lędzwi, nudności, budzenie się w nocy i nie mogę usnąc ogólnie gorzej się czułem niż poprzednio, po konsultacji z psychiatrą kazał mi odstawić lek lub zmniejszyc do 5mg, odałem się po psychologa jestem po pierwszej wizycie. dawkę 5mg biorę drugi tydzień narazie nie czuje poprawy, proszę o poradę

Odpowiedzi specjalistów (1):

lek. med. Krzysztof Wojtasik-Bakalarz Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkolenie specjalizacyjne odbywał w Szpitalu… »
Szanowny Panie Andrzeju,

W przypadku diagnozy zaburzeń lękowych wybór escitalopramu jako metody leczenia jest prawidłowy – lek jest z reguły skuteczny i bezpieczny w tego typu problemach. Podobnie sposób dawkowania leku jest zgodny z aktualnymi zaleceniami: początkowa dawka powinna wynosić 5 mg, a następnie być zwiększona do 10 mg.

Niestety, z Pana opisu wnioskuję, że doświadczył Pan działań niepożądanych leku. U części pacjentów przy wprowadzeniu leków z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, do której należy escitalopram, początkowo może występować paradoksalnie zwiększenie niepokoju, objawy gastryczne czy pogorszenie snu. Powyższe objawy z reguły ustępują samoistnie w ciągu kilku dni, maksymalnie zaś mogą się utrzymywać do 2 tygodni. W przypadku niepokoju i zaburzeń snu pomocne okazuje się często stosowanie dodatkowo leków z grupy benzodiazepin, które wykazują szybkie działanie uspokajające i nasenne. Leki te mogą być pomocniczo stosowane na początku leczenia zaburzeń lękowych, ale powinny być odstawione w ciągu 4 tygodni, ze względu na ryzyko uzależnienia. W przypadku objawów gastrycznych, czasem pomocne bywa przyjmowanie leku łącznie z posiłkiem. Oczywiście w sytuacji, gdy nie toleruje Pan leku, należy też rozważyć jego zmianę.

Brak efektu terapeutycznego, który Pana niepokoi, może być związany z dwoma kwestiami. Pierwsza z nich to dawka leku – minimalną terapeutyczną dawką escitalopramu jest 10 mg i szansa, że lek w dawce 5 mg zadziała, jest dość mała. Drugą kwestią jest czas stosowania leku. Leki takie jak escitalopram, z reguły ujawniają swoje działanie przeciwlękowe między 2 a 4 tygodniem leczenia. Ze względu na ten opóźniony efekt stosunkowo często w początkowym etapie leczenia stosuje się wspomniane powyżej leki z grupy benzodiazepin.

W przypadku zaburzeń lękowych istotne jest też poszerzenia leczenia o psychoterapię, w szczególności w nurcie poznawczo-behawioralnym. Zachęcam do omówienia ze swoim psychiatrą różnych możliwości dalszego leczenia.

Pozdrawiam,
Krzysztof Wojtasik-Bakalarz

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica