Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Mam 22 lata, od trzech lat choruje na ciężką depresję endogenną z bardzo!! Głęboką anhedonią…. …

Mam 22 lata, od trzech lat choruje na ciężką depresję endogenną z bardzo!! Głęboką anhedonią. Nie odczuwam kompletnie niczego. Odcięło mnie od świata i emocji podczas silnego stresu związanego ze szkołą który trwał u mnie przez 4-5 lat silna nerwica lękowa tóż przed zablokowaniem. Nie czuje obecnie żadnych emocji, stresu, totalna impotencja, świat za mgłą. Dotychczasowe leki wenlafaxyna i Mirtagen największe dawki, fevarin 200, brintellix, valdoxan ty coś ruszyło ale na kilka minut potem nie wróciło, obecnie wellbutrin 150z. Czy jest jakaś substancja działająca na tą anhedonie. Jestem z Rzeszowa dlatego zastanawiam się czy się do Państwa nie wybrać, niestety w Rzeszowie lekarzom pomysły się skończyły

Odpowiedzi specjalistów (1):

dr hab. n. med. Marcin Siwek, prof. UJ Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatra. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego; Kierownik Zakładu Zaburzeń… »
Szanowna Pani Kamilo,

Zdecydowanie istnieje jeszcze bardzo wiele możliwości leczenia u Pani anhedonii. W grę wchodzą między innymi np. większe dawki bupropionu, próba zastosowania reboksetyny lub moklobemidu, czy też zastosowanie terapii kombinowanej, w tym z użyciem preparatów niebędących lekami przeciwdepresyjnymi. W leczeniu anhedonii bardzo duże znaczenie ma postawienie właściwej diagnozy i ustalenie  jej przyczyn, a także analiza z jakich objawów u Pani składa się zjawisko anhedonii i które z nich są dominujące. To znacząco ułatwi podjęcie właściwych decyzji farmakoterapeutycznych. W procesie decyzyjnym dotyczącym farmakoterapii należy również uwzględnić szczegółową analizę tolerancji leków stosowanych do tej pory oraz bilans korzyści i ryzyka, dotyczący nowych propozycji lekowych. Wymaga to szczegółowej konsultacji, również dlatego, że anhedonia lub objawy do niej podobne mogą wynikać nie tylko z przyczyn „endogennych” (takich jak np. zaburzenia nastroju lub zaburzenia lękowe), ale do jej powstawania lub nasilenia mogą przyczyniać się choroby somatyczne, czy stany niedoborowe. Olbrzymie znaczenie mają również czynniki osobowościowe, które mogą decydować o konieczności dołączenia odpowiedniej formy psychoterapii, a nawet dominacji oddziaływań psychoterapeutycznych nad farmakologicznymi.

Zapraszam do Naszego Centrum na konsultację i serdecznie pozdrawiam,
Marcin Siwek

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica