Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Lit, bardzo boje sie tego leku. Boje się niewydolnosci nerek, rozchwianej tarczycy czy tycia. Mam… …

Lit, bardzo boje sie tego leku. Boje się niewydolnosci nerek, rozchwianej tarczycy czy tycia. Mam takie przekonanie ze Lit biora bardzo bardzo chorzy ludzie(ciezkosc choroby) a ja tak nie choruje przeciez.Nie mam manii a glownie duże depresje, a przecież to lek na objawy maniakalne. Dlaczego więc ja?
Lęk mnie wrecz paralizuje.

Odpowiedzi specjalistów (1):

lek. med. Paweł Brudkiewicz Specjalista psychiatra, psychoterapeuta psychodynamiczny. Absolwent studiów dziennych na Wydziale Lekarskim UJ CM.… »
Szanowna Pani,

opisywane przez Panią obawy są zrozumiałe, bo każdy lek to zewnętrzna ingerencja w nasz organizm, przed czym w naturalny sposób się bronimy. Najlepiej jest gdy ewentualne decyzje w tym zakresie zapadają po szczegółowym rozważeniu „za i przeciw”, po stwierdzeniu, że potencjalne zalety danego leczenia znacznie przeważają nad hipotetycznymi lub realnymi wadami. Dodatkowo farmakoterapia litem obciążona jest wieloma mitami, np. że jest to lek dla szczególnie chorych osób. Powyższe nie ma oparcia w danych medycznych czy wytycznych postępowania klinicznego, w których wręcz przeciwnie – uważa się lit za farmakoterapię pierwszego wyboru np. w zaburzeniu afektywnym dwubiegunowym. Istnieje wręcz grupa osób z tym rozpoznaniem, określana jako „golden responders”, co oznacza, że u tych pacjentów obserwuje się szczególnie korzystne działanie litu. Kolejno, efekty działania litu zależą od stężenia tego leku we krwi – przy mniejszych jest to antydepresant, a dopiero przy wyższych zaczyna się działanie przeciwmaniakalne. Co więcej, lit jest zalecany w farmakoterapii lekoopornej depresji jednobiegunowej. Ponadto wykazano neuroprotekcyjne i antysuicydalne działanie litu.

Z Pani wypowiedzi rozumiem, że prawdopodobnie nie przeprowadzono z Panią szczegółowej i merytorycznej dyskusji na temat wskazań do terapii litem u Pani, z omówieniem jakich korzyści się można spodziewać oraz jakie mogą być wady takiego leczenia. Każdy dobór farmakoterapii powinien się opierać na racjonalnej analizie danych klinicznych i na pełnym omówieniu wszelkich aspektów potencjalnego leczenia. Zachęcam zatem Panią do omówienie tych problemów ze swoim lekarzem psychiatrą.
Pozdrawiam serdecznie,

Paweł Brudkiewicz

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica