Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Dzień dobry, Od trzech lat mamie mojego męża zaczęły przeszkadzać zapachy. Szczególnie proszków do prania,… …

Dzień dobry,
Od trzech lat mamie mojego męża zaczęły przeszkadzać zapachy. Szczególnie proszków do prania, mydeł, szamponów, środków czystości itp. Początkowo myślałam, że to zwykła złośliwość, ponieważ od zawsze miała ,,ciężki charakter”. Ale w tej chwili dochodzi do takich sytuacji, że nie możemy nawet wykonywać podstawowych czynności higienicznych, nie mówiąc już o praniu czy sprzątaniu (a jeżeli już to tylko ukradkiem). Od razu są wyzwiska, że trujemy ją, chcemy udusić. Nawet umyta podłoga wodą bez jakichkolwiek środków czystości wyzwala w niej wściekłość, duszności, mdłości. Sama z kolei używa mocnych perfum i szamponów.
Dwa razy do roku mój mąż wozi mamę do szpitala na ostry dyżur, bo ma bardzo silne lęki nocne, ataki duszności, wymiotuje. Dostaje wtedy coś na uspokojenie, a lekarze delikatnie insynuują, żeby skorzystała z pomocy psychiatrycznej. Jednak ona nie chce o tym nawet słyszeć.
Czy te objawy mogą świadczyć o tym, że jest to hiperosmia? A jeżeli tak to w jaki sposób najlepiej leczyć tą chorobę? Do jakich skutków może prowadzić nieleczona?

Odpowiedzi specjalistów (1):

Centrum Dobrej Terapii
Dzień dobry,

 

Na wstępie zaznaczę, że nie ma możliwości postawienia prawidłowej diagnozy na podstawie opisu czyjegoś zachowania, a bez osobistego zbadania tej osoby. Dany objaw może występować w wielu różnych jednostkach chorobowych, a każda z nich przebiega inaczej, różne są także metody ich leczenia. Nadwrażliwość na zapachy oraz uczucie silnego lęku może mieć swoje źródło w zaburzeniach nerwicowych, może być objawem maskowanej depresji, ale też może mieć podłoże psychotyczne. Żeby jednak stwierdzić, która z tych diagnoz jest prawidłowa, konieczna będzie konsultacja psychiatryczna. Często w szpitalnych oddziałach ratunkowych istnieje możliwość skonsultowania pacjenta psychiatryczne, jeśli personel ma podejrzenie, że za zgłaszanymi objawami stoją problemy natury psychicznej. Ważną rolę może tutaj także spełnić lekarz rodzinny, który może mamie wyjaśnić na czym taka konsultacja polega i zmotywować ją do podjęcia leczenia, jeśli faktycznie będzie taka potrzeba.

Generalnie każda choroba lub zaburzenie psychiczne, które jest źródłem cierpienia dla pacjenta, powinno być poddane leczeniu – czasami wystarczy psychoterapia, czasem konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Wszystko to powinno się jednak odbywać z poszanowaniem praw danej osoby i tylko za jej zgodą. Jedynym wyjątkiem, kiedy zgoda taka nie jest wymagana, są sytuacje, kiedy objawy pacjenta stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ich samych lub osób z otoczenia.

 

Pozdrawiam,
Daria Zielińska

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica