Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Dzień Dobry, mam pytanie pod koniec listopada zawiozłam córkę do szpitala Psychiatrycznego (lat 17) z… …

Dzień Dobry, mam pytanie pod koniec listopada zawiozłam córkę do szpitala Psychiatrycznego (lat 17) z powodu ciągłego cięcia rąk i myśli samobójczych powodem było nękanie przez równieśników oraz bezpodstawne oskarżenie szkoły o wyśmiewanie koleżanki, które zostało wyjaśnione na korzyść mojego dziecka i innych osób lecz klasa odwróciła się od niej. W tej chwili jest w szpitalu gdzie tnie ręcę dalej, otrzymuje leki dzień Asentra najpierw 50 mg zwiększona do 100 mg oraz lek na noc. Moja córka twierdzi i ja widzę że lek na dzień nie działa. Lekarze cały czas nie zmieniają leków, przenieśli córkę na oddział monitorowany gdzie nie przysługuje jej wychodzenie ani rozmowy z psychologiem. Powoli ode mnie się odwraca i prosi o zabranie ze szpitala . Przed świętami poinformowała kolegę, że zamierza popełnić samobójstwo który to zgłosił sprawę na policję. Lekarz poinformowała córkę że szpitalu będzie do marca na oddziale monitorowanym. Proszę o pomoc co mam zrobić jak się zachować ?
Aldona

Odpowiedzi specjalistów (1):

Centrum Dobrej Terapii
Pani Aldono,

hospitalizacja dziecka na oddziale psychiatrycznym jest niewątpliwie źródłem ogromnego niepokoju dla jego bliskich, zwłaszcza, jeśli przyczyną były zachowania autodestrukcyjne i myśli samobójcze.

Trudno mi udzielić bardziej rozbudowanej porady, ponieważ wymagałoby to zgromadzenia szczegółowych informacji na temat stanu psychicznego i funkcjonowania córki zarówno przed hospitalizacją, jak i w jej trakcie. Niewątpliwie jednak leczenie osoby przejawiającej zachowania autoagresywne i ujawniającej zamiary samobójcze w warunkach oddziału szpitalnego jest uzasadnione.

Z Pani opisu sytuacji wynika, że czuje się Pani bezradna i zdezorientowana, a ponadto ma Pani obawy, że prowadzone na oddziale leczenie córce nie służy. W tak trudnych okolicznościach łatwo podjąć pochopną i nieprzemyślaną decyzję. Dlatego bardzo zachęcałabym Panią w pierwszej kolejności do rozmowy ze specjalistami prowadzącymi leczenie córki. Proszę pamiętać, że ma Pani prawo do pełnej i zrozumiałej dla Pani informacji na temat postawionej diagnozy oraz prowadzonego leczenia na każdym jego etapie. Ma Pani również prawo zgłaszać wszelkie obawy i własne obserwacje, jak również prosić o wyjaśnianie wątpliwości.

Warto zaznaczyć, że proces diagnostyczny w przypadku zaburzeń psychicznych często wymaga czasu. Podobnie jest ze skutecznością leczenia – czy to farmakologicznego (efekty działanie niektórych leków można zaobserwować nawet dopiero po kilku tygodniach), czy też psychoterapii albo innych form pomocy terapeutycznej. Tym bardziej współpraca pacjenta i jego bliskich z personelem oddziału (czyli udzielanie potrzebnych informacji, przestrzeganie zaleceń) jest kluczowa, aby uzyskać poprawę stanu pacjenta.

W ostateczności, jeśli mimo uzyskania wyczerpujących informacji od lekarza prowadzącego nadal będzie mieć Pani wątpliwości co do postawionego rozpoznania i zaproponowanego leczenia, może Pani poprosić o konsultację innego specjalisty (personel nie ma obowiązku przychylić się do tej prośby, jeśli uzna ją za bezzasadną, ale musi ten fakt odnotować w dokumentacji pacjenta).

Pozdrawiam i życzę powrotu córki do zdrowia,

Magdalena Miernik

Dodatkowe materiały dla pacjentów związane z odpowiedzią lub uzupełnienia:

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica