Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Dzień dobry, Jestem mamą trzynastolatki. W poprzednim roku szkolnym zaobserwowałam u córki bardzo niepokojące objawy…. …

Dzień dobry,
Jestem mamą trzynastolatki. W poprzednim roku szkolnym zaobserwowałam u córki bardzo niepokojące objawy. Niechętnie mówiła o sobie i o tym co się wokół niej dzieje, często uciekała w chorobę. Dni najchętniej spędzała leżąc. Dwukrotnie zdarzyły się jej niekontrolowane wybuchy agresji. Po zakończeniu roku szkolnego objawy zniknęły. Zrzuciliśmy je na karb stresu. Niestety od września wszystko wróciło ze zdwojona siłą. Na dodatek w wakacje zmarł jej ukochany dziadek, a dodatkowo musieliśmy zmienić szkołę. Córka najchętniej tylko by spała, jest wiecznie zmęczona, nic się jej nie chce. Nie wiem już gdzie szukac pomocy. Proszę o radę.

Odpowiedzi specjalistów (1):

mgr Maria Tumidajewicz Absolwentka psychologii i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.  Ukończyła pięcioletni kurs psychoterapii przygotowujący… »
Szanowna Pani,

Opis funkcjonowania córki, jaki przedstawiła Pani w swoim pytaniu, nasuwa wiele możliwych sposobów rozumienia sytuacji. Punktem wyjścia, może być dostrzeżona przez Panią zmiana w stosunku do tego, jak było wcześniej. Pisze Pani o niechęci córki do kontaktu, do dzielenia się informacjami o sobie i świecie wokół siebie. Z jednej strony, zachowanie to może być normatywne, czyli wynikające z naturalnego procesu rozwojowego. Wtedy jego celem jest kształtowanie swojej tożsamości i indywidualności. Z Pani wypowiedzi wydaje się jednak wybrzmiewać, iż córka nie tylko separuje się, co izoluje. Warto byłoby bliżej przyjrzeć się tej sytuacji i poszukać możliwej przyczyny. Szczególnie, że zauważyła Pani, iż córka częściej choruje. Nadała też Pani tym chorobom funkcję „ucieczkową” (pytanie, przed czym).

Pisze Pani również o tym, że objawy wycofania, występujące w minionym roku szkolnym „zrzuciliśmy na karb stresu”. Sugeruje to utrzymującą się przed dłuższy czas sytuację wzmożonego napięcia, trudno jednak wywnioskować, czego konkretnie ono dotyczy. Trudno zakładać, że samo bycie uczniem, musi wiązać się z doświadczaniem silnego i przewlekłego stresu. Warto byłoby poszukać możliwego związku przyczynowo-skutkowego, który być może odpowiada za podtrzymywanie, a obecnie wzmożenie tego stanu. Przy ocenie aktualnej sytuacji, nie można pomijać żałoby po śmierci ukochanego dziadka, która może „nakładać” się na opisywane przez Panią objawy. Żałoba może je np. wzmagać lub zmieniać ich obraz. Bardzo istotna jest także zmiany szkoły. O powodach decyzji o przeniesieniu córki Pani nie pisze, ale one również mogą być tutaj ważnym tematem.

Wymienione przez Panią objawy zwiększonego zapotrzebowania na sen, niechęci do aktywności, przewlekłego zmęczenia, to objawy, które sugerują nieprawidłowości w obszarze nastroju. Zachęcałabym do niezwłocznej konsultacji u specjalisty, lekarza psychiatry lub psychoterapeuty specjalizującego się w pracy z młodzieżą w celu postawienia diagnozy. Diagnozę w rozumieniu medycznym stawia lekarz (zdarza się, że proponowane są leki, zawsze jednak w porozumieniu z Pacjentem). Może być ona wstępem do wizyty u psychoterapeuty, który na jej podstawie, a także w oparciu o własną rozmowę z Pacjentem, pomoże poszukać satysfakcjonujących rozwiązań. Zacisze gabinetu, to często miejsce, gdzie na wiele spraw można spojrzeć z nowej perspektywy i zobaczyć rozwiązania, które samemu trudno dostrzec. W sytuacji młodszej młodzieży (a Pani córka zalicza się wiekowo do tej grupy) bardzo pomocna bywa konsultacja rodzinna (przy obecności dziecka i jego opiekunów), gdyż dostarcza wielu głosów na temat zgłaszanego problemu.

Z wyrazami szacunku,
Maria Tumidajewicz

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica