Dzień dobry! Chciałem się spytać, czy to jest normalne że gdy np. miałem gorszy dzień, i patrząc na twarze innych ludzi, niezależnie od tego czy są oni częścią mojej rodziny, czy to jakieś stare zdjęcie, obraz, rysunek itp., i widzę że oni na tych zdjęciach mają taki sam wyraz twarzy jaki ja mam w danej chwili stan psychiczny, np. jestem wściekły na kogoś, lub coś, to mam wrażenie jakby marszczyli (nawet ci ze zdjęć) brwi itp. Czasami mam wrażenie że obraz mojej rzeczywistości jest bardziej zdeformowany (w sensie wizualnym), niż zwykle. Proszę o pomoc, z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam,
Adam
Opisywane przez Pana zmiany w postrzeganiu otaczającego świata, w tym wyrazu twarzy ludzi, tak jakby miały stanowić lustrzane odbicie Pańskiego stanu emocji i sposobu, w jaki malują się one na Pańskiej twarzy, najbardziej odpowiadają zespołowi depersonalizacji-derealizacji. Przemawiają za tym przede wszystkim dwie informacje podane przez Pana. Po pierwsze objawy występują częściej i są intensywniejsze, gdy „miał Pan gorszy dzień”. Po drugie ma Pan w pełni zachowany krytycyzm do swoich objawów i w pełni zachowaną świadomość.
Depersonalizacja wraz z dezorientacją zaliczają się do ogólnych zaburzeń poczucia siebie. Pomimo, że stanowi objaw psychopatologiczny, depersonalizacja może wystąpić u osoby całkowicie zdrowej psychicznie. Pojawia się wtedy w specyficznych okolicznościach, związanych z przeżyciami religijnymi, twórczymi, z napięciem emocjonalnym. Objaw ten polega na zmienionym postrzeganiu i doświadczaniu siebie samego lub własnych przeżyć. Dotknięta nim osoba obserwuje niejako z zewnątrz swe ciało bądź umysł, odczuwa coś w rodzaju rozdziału od siebie samego. Towarzyszy temu poczucie nierealności przypominające sen, bądź też obcości części swego ciała, własnych przeżyć, czy to siebie w ogóle. Swoje przeżycia interpretuje się jako zmienione, sztuczne, pozbawione naturalności, prawdziwości, spontaniczności. Jest to poczucie uogólnione, może mieć w sobie coś przerażającego, zatrważającego, niejasnego i niejednoznacznego. Osoba dotknięta derealizacją ma poczucie, jakby otaczający ją świat był w jakiś sposób zmieniony, nierealny, oddalony. Główną przyczyną pojawienia się tego zaburzenia jest stres, lęk, jednak może do niej również doprowadzić zmęczenie.
Przejściowe, ulotne doświadczenia depersonalizacji czy derealizacji są bardzo częste w populacji i pojawiają się nawet u 20% ludzi. Powszechnie występują u chorujących na padaczkę i osób z migrenowymi bólami głowy. Mogą też występować wskutek zażycia środków psychoaktywnych jak marihuana, LSD czy meskalina. Często jednak depersonalizacja wiąże się z zaburzeniami psychicznymi, zwłaszcza o charakterze lękowym (nerwicowym), depresyjnym, a niekiedy psychotycznym. W tym ostatnim przypadku jednak postrzeganie świata przez chorego jest o wiele bardziej zmienione, zwykle zniesiony jest krytycyzm i występują inne burzliwe objawy psychopatologiczne, poważnie zakłócające funkcjonowanie.
Jeśli opisywane objawy powodują u Pana poczucie dyskomfortu i niepokoją Pana to sugeruję konsultację psychiatryczną lub psychologiczną by możliwe było pełne zdiagnozowanie problemu. Powyższa opinie nie jest formą diagnozy, a jedynie teoretyczną odpowiedzią, opartą o krótki opis swoich problemów. Badający psycholog/psychiatra jest w stanie wraz z Panem zebrać o wiele więcej danych i dopiero w oparciu o takie całościowe badanie można postawić rozpoznanie, a później – zaplanować ewentualne postępowanie. Warto by było też porozmawiać o tych problemach z kimś bliskim, by nie męczyć się samemu.
Dodatkowe materiały dla pacjentów związane z odpowiedzią lub uzupełnienia:
Dane do przelewu krajowego:
NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków
Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010
Dane do przelewu zagranicznego w EUR:
NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków
Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040
Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica
Dane do przelewu zagranicznego w USD:
NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków
Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050
Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica