W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badanie nad zależnościami między depresją poporodową a wystąpieniem depresji u dziecka.
Analizą objęto 58 matek doświadczających depresji po porodzie i 42 matki bez depresji w tym okresie. Dzieci tych kobiet badano w wieku 8, 13 i 16 lat. Do 16 roku życia depresja (lub dystymia) wystąpiła u prawie 42% dzieci matek z depresją poporodową i u 12% dzieci matek zdrowych. Autorzy odnotowali ponadto, że czynnikami prawdopodobnie odpowiedzialnymi za rozwój depresji u dzieci była ich mniejsza odporność psychiczna, związana z niewystarczająco bezpieczną więzią z matką w okresie niemowlęcym. Kolejnym zidentyfikowanym czynnikiem ryzyka była niekorzystna sytuacja emocjonalna w rodzinie.
Autorzy wnioskują, że depresja poporodowa jest czynnikiem ryzyka wystąpienia depresji u dziecka przed upływem 16 rż. Zalecają rutynowe badania przesiewowe kobiet po porodzie pod kątem depresji, z zapewnieniem wsparcia matkom cierpiącym na to zaburzenie.
To kolejne z wielu badań podkreślających wagę wykrywania depresji poporodowej i zapewniania odpowiedniej opieki kobietom i rodzinom borykającym się z tym problemem.
Opracował lek. med. Paweł Brudkiewicz na podstawie: Maternal Postnatal Depression and the Development of Depression in Offspring Up to 16 Years of Age. Lynne Murray i wsp.: Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, 2011.