Specjalistyczny ośrodek pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej.

Czy kobiety z depresją poporodową mogą bezpiecznie stosować leki przeciwdepresyjne?

Leczenie kobiet z depresją poporodową polega na prowadzeniu psychoterapii i/lub na stosowaniu leków przeciwdepresyjnych (LPD). Leki te zaleca się przede wszystkim pacjentkom z nasilonymi objawami depresji. Co zatem można powiedzieć na temat bezpieczeństwa przyjmowania leków przeciwdepresyjnych w okresie karmienia piersią?

Leki przeciwdepresyjne podczas karmienia piersią – czy to bezpieczne?

Na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań i obserwacji klinicznych wydaje się, że młode mamy mogą bezpiecznie przyjmować większość leków przeciwdepresyjnych nowej generacji. Warto przy tym zaznaczyć, że sertralinę (najczęściej stosowany LPD) zaliczono do grupy najbezpieczniejszych leków (których stosowanie wiąże się z najmniejszym ryzykiem występowania działań niepożądanych u noworodka karmionego piersią). Nie odnotowano również większego ryzyka powikłań u dzieci karmionych piersią, których matki stosowały paroksetynę, fluoksetynę, fluwoksaminę, citalopram, duloksetynę, wenlafaksynę, mirtazapinę, amitryptylinę lub klomipraminę. Godnym odnotowania wyjątkiem jest doksepina, której nie należy stosować w okresie laktacji z uwagi na ryzyko poważnych zaburzeń oddychania u niemowlęcia.

Depresja poporodowa – co dalej?

Ponieważ konsekwencje depresji poporodowej mogą być poważne zarówno dla matki, jak i dla dziecka, to osoby cierpiące z powodu objawów tego zaburzenia nie powinny odżegnywać się od stosowania LPD. W wielu przypadkach bowiem leki te mogą okazywać się bardzo pomocne. Kobieta, która podejrzewa u siebie depresję poporodową (lub słyszy takie sugestie ze strony rodziny/otoczenia) może realnie skorzystać z konsultacji u lekarza psychiatry, który wraz z nią oceni czy depresja rzeczywiście występuje, a jeśli tak – w jakim nasileniu. Następnie możliwe jest oszacowanie korzyści i ryzyka związanego z psychofarmakologią depresji, co pozwala na podejmowanie racjonalnych decyzji terapeutycznych. Współczesna wiedza i możliwości kliniczne często pozwalają na efektywną pomoc w przypadku depresji poporodowej.

Opracował dr n. med. Rafał Jaeschke na podstawie: A.A. Shah i A. Aftab, „Are psychotropic drugs safe to use during lactation?”, Psychiatric Annals 2015; 45 (2): 77–82.

Przeczytaj również:
Edynburska Skala Depresji Poporodowej
Edynburska Skala Depresji Poporodowej
4 lipca 2021

Jeśli zadajesz sobie pytanie "Czy mam depresję poporodową", lub taki niepokój zgłaszają Twoi bliscy – wypełnij poniższy test. Gdy niepokoi Cię stan bliskiej Ci...

Dane do przelewu krajowego:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
96 8112 0008 0008 9281 2000 0010

Dane do przelewu zagranicznego w EUR:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
62 8112 0008 0008 9281 2000 0040

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica

Dane do przelewu zagranicznego w USD:

NZOZ Centrum Dobrej Terapii
ul. Zygmunta Miłkowskiego 9/U3, 30-349 Kraków

Nr rachunku bankowego:
83 8112 0008 0008 9281 2000 0050

Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy
ul. Kalwaryjska 5, 34-114 Brzeźnica