Borelioza (choroba z Lyme) to choroba wywoływana przez krętki z rodzaju Borrelia, przenoszone najczęściej przez kleszcze, która wywołuje różne objawy, wśród, których zdarzają się symptomy psychiatryczne.
Typowe objawy boreliozy to:
-
rumień wędrujący pojawiający się w miejscu ukąszenia przez kleszcza,
-
naciek limfocytarny – mający wygląd zbliżony do odcisku, lecz występują w miejscach zazwyczaj nie narażonych na odciski,
-
objawy grypopodobne (uczucie rozbicia, osłabienia, bóle stawowo-mięśniowe).
W przypadku boreliozy, na różnych etapach rozwoju choroby (zwłaszcza w przypadku postaci bardziej zaawansowanych), często występują objawy psychopatologiczne, takie jak:
- depresja – objawy depresyjne zwykle poprzedzone są objawami ogólnej infekcji. Często współistnieją z zaburzeniami lękowymi i wymagają różnicowania z zespołem przewlekłego zmęczenia,
- encefalopatia – rozwija się najczęściej w przypadku zajęcia ośrodkowego układu nerwowego, a objawy obejmują: zmiany osobowości (zmiana zachowań, labilność emocjonalna, wybuchy złości i gniewu, dysforia, zaleganie emocji) i zaburzenia funkcji poznawczych (obniżenie sprawności intelektualnej, osłabienie pamięci, zaburzenia uwagi),
- zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia – charakteryzujący się takimi objawami jak: uczucie fizycznego zmęczenia utrzymujące się co najmniej 2 tygodnie, nadmierna senność, zaburzenia koncentracji uwagi, spowolnienie psychomotoryczne, drażliwość, zmniejszenie ogólnej wydolności.
W każdej fazie choroby mogą ponadto wystąpić zaburzenia snu takie jak bezsenność, trudności w zasypianiu, częste wybudzanie się lub nadmierna senność. Wystąpienie powyższych objawów może być wskazaniem do konsultacji psychiatrycznej.
Opracował dr hab. n. med. Marcin Siwek na podstawie książki „Zaburzenia psychiczne w neurologii” (Dominika Dudek, Marcin Siwek, Bartosz Grabski; Termedia, Poznań 2009)