Osoby, które po kłótni się przytuliły, rzadziej doświadczają negatywnych emocji, niż te, które tego nie zrobiły. Taką tezę potwierdzają najnowsze amerykańskie badania.
Przytulanie i inne formy bliskości fizycznej (np. trzymanie za rękę, głaskanie) od dawna znane były ze swojego dobrego wpływu na samopoczucie fizyczne i psychiczne. Jednak większość badań skupiała się na relacjach rodzinnych i partnerskich.
Dlatego najnowsze badanie skupiało się głównie na dorosłych, którzy w trakcie badania nie byli w związkach małżeńskich czy partnerskich. Okazało się, że w dalszym ciągu bliskość fizyczna łagodzi skutki konfliktu – nawet, jeśli pochodzi od osób nie będących partnerami.
Przebieg badania
Przez okres dwóch tygodni, badacze codziennie przeprowadzali wywiady z 404 kobietami i mężczyznami. Wywiady dotyczyły ich codziennej aktywności, z uwzględnieniem pozytywnych i negatywnych interakcji i uczuć, jakie wywoływały. Tylko 98 osób spośród badanych była w związku małżeńskim lub długoletnim związku partnerskim.
Kiedy badani doświadczali konfliktów, notowano znacznie mniejszy spadek doświadczania pozytywnych uczuć i mniejszy wzrost nasilenie negatywnych emocji, jeśli po kłótni otrzymali uścisk lub kilka uścisków. Płeć badanych nie wpływała na wyniki – zarówno kobiety, jak i mężczyźni identycznie reagowali na przytulanie. Jedyną zmienną skorelowaną z płcią był fakt, że kobiety częściej, niż mężczyźni raportowały konflikty – w związku z tym, także większą ilość przytuleń (lub ich braku).
Terapeutyczny dotyk
Jak podkreślają badacze, pozytywny wpływ dotyku związany jest z naturalną ludzką potrzebą społecznych interakcji. Bliskość fizyczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu nerwowego w okresie niemowlęctwa i dzieciństwa, a w dorosłości do utrzymania zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.
Do tej pory nie stwierdzono, jaka jest “niezbędna” ilość dotyku – to prawdopodobnie kwestia indywidualna. Pewnym jest jednak, że im więcej negatywnych emocji i stresu dana osoba doświadcza, tym większe jej zapotrzebowanie na bliskość fizyczną. Warto o tym pamiętać np. w przypadku dzieci, które doświadczyły bólu związanego z upadkiem, ale także dorosłych, którzy aktualnie przechodzą trudne chwile.
Opracowała: Katarzyna Olechniewicz
Na podstawie: Receiving a hug is associated with the attenuation of negative mood that occurs on days with interpersonal conflict. Murphy MLM, Janicki-Deverts D, Cohen S (2018)