Coraz więcej danych wskazuje na to, że w przebiegu boreliozy mogą pojawiać się objawy neuropsychiatryczne. Za ich występowanie odpowiadają różne procesy patofizjologiczne wynikające z infekcji krętkami Borrelii. Zaburzenia psychiczne mogą być także psychologiczną konsekwencją obecności choroby (boreliozy).
Zarówno przebieg jak i obraz kliniczny neuropsychiatrycznej postaci boreliozy mogą bardzo różnić się u poszczególnych pacjentów.
Objawy psychiatryczne, które mogą ujawnić się w przebiegu boreliozy na różnych etapach rozwoju choroby (zwłaszcza w przypadku postaci bardziej zaawansowanych), obejmują szerokie spektrum i mogą to być m.in.:
- zaburzenia depresyjne, wahania nastroju,
- zaburzenia lękowe,
- objawy psychotyczne,
- zmiany osobowości (zmiana zachowań, labilność emocjonalna, wybuchy złości, drażliwość),
- zaburzenia odżywiania się,
- pogorszenie funkcji poznawczych (pamięci, koncentracji uwagi),
- zaburzenia snu,
- zespół przewlekłego zmęczenia.
Wystąpienie powyższych objawów może być wskazaniem do konsultacji psychiatrycznej.
Leczenie postaci neuropsychiatrycznej boreliozy polega na stosowaniu antybiotykoterapii (postępowanie przyczynowe) oraz w razie potrzeby leczenia objawowego (stosowania leków psychiatrycznych). Po leczeniu zalecana jest obserwacja lekarska celem wykrycia ewentualnych nawrotów.
Opracowała lek. Aleksandra Gorostowicz, na podstawie:
„Zaburzenia psychiczne w neurologii” (Dominika Dudek, Marcin Siwek, Bartosz Grabski; Termedia, Poznań 2009)
Bransfield RC. Neuropsychiatric Lyme Borreliosis: An Overview with a Focus on a Specialty Psychiatrist’s Clinical Practice. Healthcare (Basel). 2018;6(3)