Specjalista Centrum Dobrej Terapii, lek. Paweł Brudkiewicz gościł w programie Wioletty Gawlik “Pierwszy krok” na antenie Radia Kraków. Tematem audycji był alkohol: problemy wynikające z jego nadużywania, współczesne podejście do leczenia choroby alkoholowej i niska społeczna świadomość mnogości pułapek na jakie narażona jest osoba niebezpiecznie pijąca.
Jeśli chodzi o ilość spożywanego alkoholu, Polska znajduje się w czołówce Europy. Rocznie z powodu choroby alkoholowej w naszym kraju umiera 10 tys. osób. Wydawać by się mogło, że nasza świadomość zagrożeń wynikających z alkoholizmu wzrasta z roku na rok – niestety nie jest to prawdą.
“Świadomość dotycząca szkodliwości alkoholu [w Polsce] jest minimalna. (…) Zdajemy sobie sprawę z niebezpieczeństw choroby alkoholowej, ale o szkodliwości innych aspektów spożywania alkoholu przeciętny Polak wie niewiele. Jest to swoisty paradoks. Rozmawiając z pacjentami w gabinecie, którzy “leczą” bezsenność alkoholem, zaskakuję ich informacją, że alkohol pogarsza jakość snu, a co ważniejsze może być to pierwszy krok do uzależnienia” – tłumaczy Paweł Brudkiewicz.
Wzorce picia są oczywiście bardzo różne i wymagają indywidualnej oceny. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z własnego problemu na podłożu alkoholowym, myśląc, że nałóg dotyczy jedynie osób, które stoczyły się na dno. Tymczasem w Polsce, i na całym świecie, mamy do czynienia z coraz częstszym zjawiskiem tak zwanych “wysokofunkcjonujących alkoholików”. Są to osoby, które, mimo nadmiernego picia, radzą sobie zarówno w sferze zawodowej, jak i w relacjach rodzinnych. Równocześnie nie zdają sobie sprawy z destrukcyjnego wpływu alkoholu na ich życie.
W trakcie rozmowy poruszono również tematy społecznej edukacji na temat alkoholu, potrzeby wczesnego wykrywania uzależnienia, a także, często nieznanych szerzej, “ukrytych” szkodliwych skutków spożywania trunków: pogłębianie depresji, problemy z potencją, otyłością czy snem.
Zapraszamy Państwa do wysłuchania całości tego ciekawego wywiadu pod tym linkiem: http://www.radiokrakow.pl/