W dniach 20-21 października w Arłamowie, odbyła się XXVIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo Szkoleniowa „Bieszczadzkie Dni Psychiatryczne”. Wśród zaproszonych do udziału w konferencji prelegentów znalazł się prof. Marcin Siwek. Wygłosił on wykład pt. „Mechanizmy alternatywne do wychwytu zwrotnego serotoniny w leczeniu depresji”
Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) należą do najczęściej przepisywanych leków przeciwdepresyjnych w Polsce i na świecie. Tak wielka popularność wynika z korzystnego profilu klinicznego (równoczesna aktywność przeciwdepresyjna, przeciwlękowa i antyobsesyjna) oraz bardzo dobrego profilu bezpieczeństwa u młodych dorosłych. Niestety czysta blokada transportera serotoniny ma również swoje istotne wady, które zaczynają odgrywać istotną rolę:
- u pacjentów z podeszłym wieku (np. ryzyko hiponatremii, czy ryzyko krwawień),
- w przypadku współwystępowania schorzeń związanych z bólem (brak działania ko-analgetycznego SSRI, a nawet ryzyko eskalacji bólu niepsychogennego)
- oraz przede wszystkim w terapii długoterminowej każdego pacjenta cierpiącego na depresję.
W tym ostatnim przypadku nierzadko ujawniają się działania niepożądane SSRI (takie jak: zaburzenia funkcji seksualnych, zobojętnienie emocjonalne, senność polekowa), czy pewne niedobory ich działania klinicznego (np. niewystarczający wpływ na poprawę energii lub funkcje poznawcze) utrudniające możliwość osiągnięcia remisji funkcjonalnej. W ww. sytuacjach istnieje konieczność poszukiwania alternatywnych do blokady wychwytu zwrotnego serotoniny mechanizmów działania przeciwdepresyjnego, takich jak np. równoczasowa blokada wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, blokada wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny w miejsce serotoniny, czy działanie receptorowe z pominięciem pomp wychwytu zwrotnego. W swoim wykładzie prof. Siwek ww. alternatywy wobec mechanizmu SSRI, wraz z ich wadami i zaletami, omówił na przykładzie, odpowiednio: duloksetyny, agomelatyny i bupropionu.