21 października odbyła się w Warszawie kolejna edycja konferencji naukowo-szkoleniowej „Oblicza współczesnej interny i medycyny rodzinnej”. Jej celem jest doskonalenie wiedzy i umiejętności praktycznych specjalistów chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej, w zakresie diagnostyki i leczenia wszelkich schorzeń, z jakimi zgłaszają się do nich pacjenci. W związku z powyższym zakres tematyczny wykładów był szeroki i obejmował takie zagadnienia, jak: szczepionki, choroba niedokrwienna serca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nadciśnienie tętnicze, stosowanie leków przeciwzakrzepowych, rola probiotyków, a także makro- i mikroelementów, cukrzyca i leczenie neuropatii, choroba refluksowa, kamica nerkowa, zapalenia płuc oraz depresja i zaburzenia lękowe.
Prelegentami na konferencji byli polscy eksperci w powyższych dziedzinach. Specjalista Centrum Dobrej Terapii, dr hab. n. med. Marcin Siwek wygłosił wykład, którego celem było przedstawienie najważniejszych zasad leczenia i diagnozy zaburzeń depresyjnych w gabinecie lekarza nie-psychiatry. Położył m.in. nacisk na duże – sięgające kilkunastu procent – rozpowszechnienie depresji wśród pacjentów zgłaszających się do placówek podstawowej opieki zdrowotnej lub gabinetu internisty, z innymi niż depresja dolegliwościami, czy chorobami. Omówił wspólne podłoże patofizjologiczne depresji i niektórych chorób somatycznych powodujące, iż depresja i schorzenia internistyczne wzajemnie negatywnie wpływają na swój przebieg i efekty leczenia (pociąga to za sobą konieczność zwracania uwagi na stan somatyczny i regularnego konsultowania pod kątem internistycznym, pacjentów z depresją oraz – z drugiej strony – czujności diagnostycznej i uważności na stan psychiczny osób ze schorzeniami somatycznymi – patrz: Depresja a choroby somatyczne). Podkreślił, że warunkiem koniecznym skutecznej terapii depresji jest odpowiednio długi – sięgający kilku do kilkunastu miesięcy w przypadku pierwszego zachorowania – czas stosowania leków przeciwdepresyjnych. Szczegółowo przedstawił również zagadnienia doboru leków przeciwdepresyjnych w zależności od: obrazu klinicznego depresji, współwystępujących chorób somatycznych i podeszłego wieku (patrz: Farmakoterapia zaburzeń psychicznych u osób w podeszłym wieku oraz: Wywiad naszego specjalisty na temat wpływu leków psychotropowych na przebieg chorób somatycznych u osób starszych), ryzyka interakcji (patrz: Interakcje farmakologiczne w gabinecie psychiatrycznym – co to takiego?) i powikłań, takich jak na przykład hiponatremia (patrz: Hiponatremia – możliwe powikłanie leczenia przeciwdepresyjnego), krwawienia (patrz: Terapia lekami przeciwdepresyjnymi a zaburzenia krzepnięcia i ryzyko krwawień), zaburzenia kardiologiczne, metaboliczne, czy seksualne (patrz: Rzadkie działania niepożądane towarzyszące terapii lekami przeciwdepresyjnymi – znieczulenie seksualne po odstawieniu leku z grupy SSRI/SNRI oraz: Wpływ leków na seksualność).
Konferencja cieszyła się niezwykle dużym zainteresowaniem lekarzy z Warszawy i okolic – audytorium liczyło około 350 osób.