W dniu 29 listopada odbył się wykład mgr Magdaleny Cieśluk-Toczek pt. “Czy Facebook i zdrapka mogą zniewolić – uzależnienia behawioralne zagrożeniem współczesnego świata”. Wystąpienie miało miejsce w ramach Akademii Prądnicki Senior, z która Centrum Dobrej Terapii współpracuje już rok.
Wykład mgr Magdaleny Cieśluk-Toczek dotyczył patologicznego hazardu i uzależnienia od nowych mediów, w tym Internetu. Do głównych punktów wystąpienia należało rozumienie objawów uzależnienia i rozpoznawanie niepokojących sygnałów ostrzegawczych. Dalsza część wykładu skupiała się na znaczeniu zmian zachodzących w społeczeństwie w kontekście rozwoju i nieograniczonego dostępu do nowych technologii. Specjalistka omówiła sposoby i formy leczenia, ze szczególnym uwzględnieniem kluczowego znaczenia psychoterapii w tym procesie.
Kwestią, która wzbudziła duże zainteresowanie słuchaczy, były różnice, jakie występują między rolą abstynencji w leczeniu uzależnień od substancji psychoaktywnych, a rolą abstynencji w leczeniu uzależnień behawioralnych. O ile w przypadku leczenia uzależnień od substancji, abstynencja często może być wskazana, ale nie musi, tak w kontekście patologicznego hazardu abstynencja jest konieczna. Z kolei w przypadku uzależnienia od nowych mediów całkowita abstynencja nie jest możliwa z uwagi na ich ogólną dostępność i wszechobecność w życiu codziennym, w tym nierzadko w pracy zawodowej czy nauce. Odpowiednie działania terapeutyczne muszą zatem brać ten konkretny aspekt pod uwagę.
W styczniu 2019 odbędzie się drugi wykład specjalistów Centrum Dobrej Terapii w Akademii Prądnicki Senior. Wygłosi go mgr Paula Golec, a temat jej wystąpienia to: „Oblicza psychopatii czyli o osobowości dyssocjalnej”.