W zagranicznym czasopiśmie Frontiers in Pharmacology ukazał się artykuł pt. „TED -Trazodone Efficacy in Depression: A naturalistic study on efficacy of trazodone in extended-release formulation compared to SSRIs in patients with major depressive episode” (TED – efektywność trazodone w depresji. Naturalistyczna obserwacja skuteczności trazodonu w formulacji XR w porównaniu do leków z grupy SSRI u pacjentów chorujących na dużą depresję).
Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) są najczęściej stosowanymi lekami w leczeniu dużych zaburzeń depresyjnych. Pomimo ich skuteczności w zmniejszaniu objawów depresji, z ich stosowaniem w MDD wiąże się kilka problemów, takich jak ograniczona poprawa anhedonii, pojawienie się otępienia emocjonalnego w długoterminowej terapii, wywoływanie lub zaostrzenie bezsenności oraz zaburzenia seksualne. Uzasadnia to poszukiwanie alternatyw farmakologicznych, takich jak np. trazodon. Celem 12-tygodniowej obserwacji naturalistycznej przeprowadzonej przez autorów było porównanie skuteczności i tolerancji SSRI i trazodonu w formulacji o przedłużonym uwalnianiu (XR) w leczeniu depresji. Do badania włączono ogółem 186 pacjentów ambulatoryjnych, z których 92 otrzymywało trazodon XR, a 94 leki z grupy SSRI. W ciągu 12 tygodni obserwacji Trazodon XR okazał się być skuteczniejszy niż SSRI w zmniejszaniu nasilenia depresji, lęku i bezsenności. Odsetek pacjentów reagujących na leczenie w grupie trazodonu XR w porównaniu z pacjentami stosującymi SSRI był porównywalny lub wyższy. Odsetek pacjentów, którzy osiągnęli remisję, był wyższy w grupie otrzymującej trazodon XR w porównaniu z grupą otrzymującą SSRI.
Badanie to zostało przeprowadzone przez zespół lekarzy pracujących w Katedrze Psychiatrii UJ CM i/lub Oddziale Klinicznym Psychiatrii Dorosłych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Współautorami artykułu są pracujący w CDT: dr hab. Adrian Chrobak, dr Anna Julia Krupa , dr Aleksandra Gorostowicz i prof. Marcin Siwek (który jest również tzw. autorem korespondencyjnym artykułu).