Zastanawiasz się czy Twoje picie alkoholu jest bezpieczne? Czy faktycznie jeszcze nad nim panujesz? Chcesz przemyśleć sprawę i zastanowić się nad własnym modelem picia?
Oto kilka podpowiedzi, które możesz wykorzystać do wstępnej, samodzielnej pracy w tym zakresie – by zyskać większą świadomość co do swojego picia alkoholu:
- Zastanów się, dlaczego chcesz i potrzebujesz ograniczyć picie alkoholu – spisz swoje powody.
- Ustal limit dla siebie, ile pijesz i monitoruj to bardzo uważnie.
- Nie trzymaj alkoholu w domu.
- Jeśli pijesz alkohol, to rób to powoli, pijąc na przemian wodę lub inne napoje bezalkoholowe. Zmniejszysz tym sposobem ilość spożywanego alkoholu.
- Ustal dni zupełnie wolne od picia alkoholu.
- Zwracaj uwagę na presję otoczenia i nakłanianie Cię do picia alkoholu. Spróbuj pewnym głosem odmówić.
- Wprowadź różne zainteresowania do swojego życia, które dostarczą Ci przyjemności.
- Poproś o wsparcie swoje otoczenie. Zakomunikuj, że chcesz ograniczyć picie alkoholu i potrzebujesz w tym zakresie ich pomocy.
- Zwróć uwagę na miejsca i osoby, które powodują, że odczuwasz potrzebę napicia się alkoholu. Unikaj ich.
- Nie zrażaj się niepowodzeniami podejmowanych prób ograniczania picia alkoholu. Wiele osób, które zrobiły to w sposób skuteczny podejmowały próby kilkakrotnie.
Jeśli nie uda Ci się samodzielnie wejść w bardziej zdyscyplinowany wzorzec spożycia alkoholu, zgłoś się do specjalisty. Wspólnie będziecie mieli okazję zastanowić się czy korzystniejszym celem jest abstynencja, czy wystarczy udział krótkoterminowym Programie Ograniczania Picia Alkoholu i nauka nowych umiejętności.