W czasopiśmie Psychiatria Polska ukazał się właśnie artykuł pt. TED (Trazodone Effectiveness in Depression): efektywność trazodonu o przedłużonym uwalnianiu u pacjentów z niezadowalającą odpowiedzią na leczenie SSRI.
Inhibitory wychwytu serotoniny (SSRI) są najczęściej stosowanymi lekami w leczeniu epizodów dużej depresji (major depressive disorder – MDD). Niemniej jednak, około 50% pacjentów z MDD nie osiąga odpowiedzi terapeutycznej w wyniku leczenia SSRI, a istnieje niewiele danych dotyczących tego, które leki są skuteczne jako leczenie drugiego rzutu u pacjentów, którzy nie odpowiadają na leczenie SSRI. W związku z tym autorzy pracy przeanalizowali dane dotyczące 79 pacjentów z MDD, aby ocenić efektywność trazodonu w formulacji XR w grupach pacjentów leczonych de novo oraz tych, u których zmieniono lek na trazodon XR po nieudanej próbie leczenia SSRI. Pomiary przeprowadzono na początkowym etapie oraz w 2., 4., 8. i 12. tygodniu za pomocą narzędzi do oceny nasilenia: depresji (Skala Depresji Montgomery-Åsberg, Krótki Inwentarz Symptomatologii Depresji wypełniany przez pacjenta i klinicystę – główne punkty końcowe badania), efektywności terapeutycznej (Skala Ogólnego Wrażenia Klinicznego), anhedonii (Skala Przyjemności Snaith-Hamilton), lęku (Skala Lęku Hamiltona), bezsenności (Ateńska Skala Bezsenności); oraz jakości funkcjonowania psychospołecznego (Skala Niepełnosprawności Sheehana) i funkcjonowania seksualnego (Kwestionariusz Funkcji Seksualnych u Kobiet/Międzynarodowy Indeks Funkcji Erekcji u mężczyzn). Wyniki wskazały, że efektywność trazodonu XR w leczeniu pacjentów z MDD, którzy nie reagowali na SSRI podawane jako leczenie pierwszego rzutu w danym epizodzie depresyjnym, była porównywalna do tej obserwowanej u pacjentów leczonych de novo. Ponadto, trazodon XR efektywnie redukował nasilenie depresji, lęku, bezsenności, anhedonii i poprawiał funkcjonowanie psychospołeczne (w obu grupach). Dodatkowo, trazodon XR jako leczenie drugiego rzutu poprawiał funkcje seksualne u mężczyzn, którzy wcześniej byli leczeni SSRI. Dane te jednoznacznie pokazują że trazodon w formulacji XR może stanowić skuteczną i dobrze tolerowana opcję terapeutyczną w przypadku nieskuteczności farmakoterapii depresji za pomocą leków z grupy SSRI.
Artykuł jest owocem projektu naukowo-badawczego prowadzonego w Katedrze Psychiatrii pod kierownictwem prof. Dominiki Dudek i prof. Marcina Siwka. Pierwszym i korespondencyjnym autorem artykułu jest prof. Marcin Siwek, a jego współautorami są m.in. specjaliści Centrum Dobrej Terapii: dr Anna Julia Krupa, doc. Adrian Chrobak oraz dr Aleksandra Gorostowicz.