W przebiegu nadużywania/uzależnienia od alkoholu może dojść do rozwoju szeregu zaburzeń endokrynologicznych.
U mężczyzn, alkohol (pity przewlekle lub w ciągach) indukuje zmiany zanikowe w jądrach, spadek produkcji testosteronu oraz może przyczyniać się do wzrostu poziomu prolaktyny i żeńskich hormonów płciowych. Może to prowadzić do spadku libido, impotencji, utraty zarostu i powiększenia piersi.
U kobiet (na skutek indukcji lub nasilania wcześniej istniejącej hiperprolaktynemii) wystąpić mogą: spadek libido, zatrzymanie miesiączki, bezpłodność. Dłużej trwające podwyższenie poziomu prolaktyny wiąże się natomiast z ryzykiem osteoporozy i raka sutka. Alkohol może również przyczyniać się do wcześniejszego wygasania czynności jajników, a co za tym idzie przedwczesnej menopauzy. U obojga płci – ze względu na liczne konsekwencje endokrynologiczne – nieleczone uzależnienie od alkoholu może wiązać się z występowaniem różnorakich zaburzeń seksualnych lub też przyczyniać się do braku efektów leczenia seksuologicznego.
Należy również dodać, że alkohol może osłabiać odpowiedź tarczycy na działanie, produkowanego przez przysadkę hormonu tyreotropowego (TSH), co może pogłębiać niedoczynność tarczycy i przyczyniać się do osłabienia efektów jej leczenia.