W dniach 15-16 listopada 2019 w Warszawie odbył się Kongres ADHD. To wydarzenie wyjątkowe w polskim środowisku psychiatrycznym, gdyż w całości poświęcone było leczeniu tego zaburzenia u osób dorosłych. Temat ten był do tej pory w Polsce mało popularny, a terapia ograniczała się głównie do dzieci i młodzieży. Na Kongresie ADHD wystąpiło wielu ekspertów z Polski i zza granicy, swój wykład wygłosił również specjalista Centrum Dobrej Terapii – lek. Paweł Brudkiewicz.
ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, jest częstą przyczyną wizyt młodych pacjentów w gabinetach psychiatrycznych i psychologicznych. Zaburzenie to dotyka ok. 5% dzieci w wieku szkolnym. Jednak w Polsce wciąż rzadko poruszaną kwestią jest to, że objawy ADHD utrzymują się u ok. 75% pacjentów, którzy osiągnęli wiek dorosły.
Deficyt uwagi, problemy z organizacją czasu, stały niepokój, niemożność odprężenia się, przerywanie wypowiedzi innym, niecierpliwość, nieprzemyślane zakupy, problemy z utrzymaniem miejsca pracy, nagłe początki i zakończenia związków, drażliwość – te i inne objawy mogą świadczyć o tym, że dorosły, szukający pomocy u terapeuty, może cierpieć na ADHD wieku dorosłego.
Leczenie dorosłych z tym zespołem objawów w Polsce dostępne jest dopiero od niedawna i nadal brakuje doświadczonych specjalistów. Dlatego tak ważna jest popularyzacja problemu i szkolenie lekarzy psychiatrów i psychologów – taki też był cel organizatorów Kongresu ADHD w Warszawie.
W swoim wystąpieniu lek. Paweł Brudkiewicz poruszył zagadnienia rozpoznawania ADHD u dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem stosowania Wywiadu Diagnostycznego DIVA 2.0, przeznaczonego właśnie dla tej grupy pacjentów. Specjalista Centrum omówił specyfikę symptomatologii objawów u dorosłych i w oparciu o konkretne przykłady podzielił się ze słuchaczami swoim bogatym doświadczeniem w tym zakresie. Omawiał też korzystne zmiany w samopoczuciu i funkcjonowaniu pacjentów w wyniku odpowiedniego i kompleksowego leczenia.
W Kongresie ponadto wzięli udział m.in.: prof. Tomasz Wolańczyk, prof. Wolfgang Retz, prof. Filip Rybakowski, prof. Małgorzata Janas–Kozik, prof. Edward Jacek Gorzelańczyk, dr hab. Maciej Pilecki dr hab. Tomasz Hańć, prof. dr. Alexandra Philipsen,