Sezon pikników, majówek i leśnych spacerów w pełni. Warto zadbać, żeby nie zostać „upolowanym” przez kleszcza.
Na spacery do lasu (ale coraz częściej też do miejskich parków) warto założyć odzież z długimi rękawami i nogawkami, buty zasłaniające stopy oraz okrycie głowy. Lepiej unikać siadania na trawie. Po powrocie ze spaceru warto dokładnie obejrzeć skórę.
Istnieje możliwość zaszczepienia się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Zaszczepienie się zimą lub wczesną wiosną zapewnia ochronę w „sezonie na kleszcze”, czyli od kwietnia do października.
Jeśli jednak zauważymy kleszcza wczepionego w skórę, nie należy tego miejsca smarować tłuszczem lub przypalać, lepiej chwycić kleszcza pęsetką, podważyć i wyciągnąć.
Kleszcze mogą być źródłem m. in. zapalenia mózgu i boreliozy. Objawy zapalenia mózgu pojawiają się w ciągu dwóch tygodni i przypominają grypę. U większości osób infekcja zatrzymuje się na tym etapie. U części zakażonych wirusy przedostają się do ośrodkowego układu nerwowego, gdzie mogą wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub mózgu.
Niebezpieczną chorobą jest też borelioza, której charakterystycznym objawem jest stopniowo rozszerzające się zaczerwienienie (choć objaw ten nie zawsze występuje). Na szczęście boreliozę można wyleczyć antybiotykiem. W artykule Borelioza – objawy depresyjne i inne problemy psychiczne omówiono w skrócie objawy psychiczne boreliozy.