Łączenie alkoholu z lekami psychotropowymi wiąże się z szeregiem zagrożeń. Niektóre z tych leków nasilają niekorzystny wpływ alkoholu na organizm. I odwrotnie – alkohol może zaburzać działanie leków na tyle, że będą one mniej skuteczne lub będą wywoływać więcej działań niepożądanych (aż po toksyczność włącznie). Alkohol sam w sobie zaburza działanie neuroprzekaźników w mózgu, istnieje więc ryzyko jego negatywnego oddziaływania na samopoczucie pacjenta, ale też – na działanie leków.
Po wypiciu alkoholu wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia senności polekowej, osłabienia koncentracji uwagi i pamięci oraz zaburzenia koordynacji wzrokowo-przestrzennej. Jego spożywanie wraz z lekami zwiększa też możliwość wystąpienia spadków ciśnienia krwi. Ponieważ jest on metabolizowany głównie w wątrobie – może wpływać na metabolizm wielu leków zachodzący w tym narządzie. Skutkiem tego jest ryzyko zmiany (nasilenia lub osłabienia) działania leków. Spożywanie alkoholu równocześnie z lekami psychiatrycznymi wpływającymi na czynność bioelektryczną serca, zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca. W przypadku innych leków wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia drgawek.
Na koniec warto zauważyć, iż nadużywanie alkoholu może osłabiać motywację i wolę pacjenta – i co za tym idzie – powodować trudności z przestrzeganiem zaleceń otrzymanych od psychiatry.
Pamiętaj, przyjmując lub planując przyjmowanie leków psychiatrycznych, otwarcie omów ze swoim lekarzem kwestie związane ze spożywaniem alkoholu!