Depresja sezonowa pojawia się cyklicznie, np. z nastaniem konkretnej pory roku. Jesień to czas, kiedy jest wyjątkowo często diagnozowana. Jakie są objawy zaburzenia afektywnego oraz w jaki sposób odróżnić je od smutku i zmęczenia wyjaśnia w wywiadzie lek. med. Paweł Brudkiewicz, specjalista Centrum Dobrej Terapii.
Na depresję sezonową składa się cały szereg objawów, takich jak spadek energii i motywacji, większa senność w dzień i bezsenność w nocy. Pacjenci obserwują także wzmożenie apetytu, odczuwają smutek i obniżenie nastroju. Szczególnie wyrazistym objawem depresji – nie tylko sezonowej – jest też też ahedonia (utrata zdolności do odczuwania przyjemności).
Zaleca się, aby przy obserwacji powyższych objawów u siebie lub bliskich, zdecydować się na wizytę u psychiatry lub psychologa. Ten postawi diagnozę i zaproponuje dostosowane do objawów leczenie. Nie każde sezonowe obniżenie nastroju jest jednak zaburzeniem afektywnym. Niekiedy do zniwelowania dolegliwości wystarczy odpowiednia dieta, odrobina ruchu, spotkania z bliskimi. Ostateczną diagnozę i zalecenia warto pozostawić do oceny specjaliście.