12 kwietnia w siedzibie Rady Miasta Krakowa miało miejsce seminarium „System pomocy osobom uzależnionym i ich rodzinom w Krakowie”.
Głównymi organizatorami spotkania były: Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Krakowie oraz Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich KRĄG. Omawiano między innymi kwestie związane z ryzykiem i epidemiologią uzależnień oraz dotyczące leczenia osób uzależnionych. Ważnym aspektem dyskusji była też problematyka poprawy dostępności terapii odwykowej w Krakowie oraz oferty możliwości wspierania abstynencji w ramach działań dostępnych po ukończeniu leczenia.
Choć problematyka uzależnień wykracza poza problem samej choroby alkoholowej, to warto zwrócić uwagę na pewne dane statystyczne. Ocenia się, że spożycie alkoholu w Polsce w latach 1993–2009 wzrosło o około 50%. Według danych szacunkowych liczba osób uzależnionych to około 900 000. Prawidłowym leczeniem objęta jest 1/3 z nich. Biorąc pod uwagę te dane oraz rosnący problem uzależnień od innych substancji psychoaktywnych i tzw. uzależnień niechemicznych (m. in. hazard, Internet, seks), warto docenić każdą inicjatywę mającą na celu poprawę specjalistycznych usług w tym zakresie oraz integrację różnych środowisk działających na tym polu.