Naukowcy z University of Cape Town podjęli próbę oceny wpływu separacji matki i noworodka na funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego i długość oraz jakość snu dziecka.
Fizjologiczna reakcja na stres jest regulowana między innymi przez autonomiczny układ nerwowy. Z kolei zmienność częstości akcji serca (którą można dokładnie mierzyć podczas snu) zależy od poziomu pobudzenia fizjologicznego. Jak wiadomo jakość i długość snu jest ważnym czynnikiem wpływającym na optymalny rozwój mózgu w okresie noworodkowym.
W omawianym badaniu oceniano zmienność częstości akcji serca w dwóch grupach noworodków (łącznie 16 dzieci) – mających ścisły kontakt z matką i śpiących osobno. Badacze wykazali, że u dzieci śpiących samotnie odnotowano wzrost aktywności autonomicznego układu nerwowego o 176% i zmniejszenie ilości spokojnego snu o 86%, w porównaniu do dzieci śpiących z matką.
We wnioskach autorzy stwierdzili, że separacja matki i noworodka wiąże się z dramatycznym zwiększeniem zmienności częstości akcji serca, co ich zdaniem wskazuje na ośrodkowe pobudzenie lękowe u tych dzieci. Separacja miała też głęboki i negatywny wpływ na długość spokojnego snu noworodków. Separacja matki i dziecka w bardzo wczesnym okresie po porodzie może być niekorzystna dla noworodka, gdyż jest czynnikiem stresowym dla dziecka, które nie ma umiejętności radzenia sobie z takim stresem.
Opracowano na podstawie: Should Neonates Sleep Alone? Barak e. Morgan i wsp., Biological Psychiatry, November 2011