Specyfiką naszych czasów jest to, że nie nadążamy za tempem, które sobie narzucamy. W reakcji na stres niektórzy z nas doświadczają objawów takich jak bóle głowy, brzucha czy biegunka. Trudno jednoznacznie określić, kiedy dolegliwości mają podłoże czysto somatyczne, a kiedy psychosomatyczne.
Lekarz rodzinny, do którego trafiają pacjenci z objawami typowymi dla reakcji stresowej często mógłby się stać dla tych osób swego rodzaju powiernikiem. Badania wykazują, że rozmowa z lekarzem, która trwa dłużej niż osiem minut, redukuje poziom stresu nawet o 30%. Lekarz rodzinny nie wchodzi w rolę terapeuty czy psychiatry – chodzi o to, aby dostrzegł problem i udzielił elementarnego wsparcia, zrozumienia. Co lekarz może poradzić pacjentowi, w jaki sposób pomóc, żeby zmniejszyć stres i wyrównać samopoczucie?
Nasz specjalista, Tadeusz Reimus – psychoterapeuta, coach, trener udzielił w ostatnich dniach wywiadu dla prestiżowego portalu Medycyny Praktycznej, w którym mówi o tym, co lekarz rodzinny może zrobić, kiedy pacjent doświadcza długotrwałego stresu.