Statystyczny Polak korzysta z internetu przez 2 godziny i 6 minut dziennie. Im młodszy, tym trudniej mu wyobrazić sobie dzień bez “dawki” sieci. W dobie mediów społecznościowych i tysięcy aplikacji na telefon, które ułatwiają nam życie i usprawniają wiele codziennych czynności, wydaje się to niemal niemożliwe. Tymczasem zbyt długie przebywanie w cyberprzestrzeni może powodować stany lękowe i sprzyjać rozwojowi depresji.
Jak mówi zapytana przez portal Hellozdrowie.pl mgr Bogumiła Lipka-Bałazy, psychoterapeutka i socjoterapeutka współpracująca z naszym Centrum, internet jest na tyle atrakcyjny, że łatwo się w nim zatracić. Dostarcza wielu emocji, bywa że staje się swego rodzaju azylem, formą ucieczki od codzienności i związanych z nią problemów. Taki chwilowy “urlop” od codzienności może wydawać się atrakcyjny, ale na dłuższą metę uciec się od niej nie da. W końcu przyjdzie się z nią zmierzyć, a po dłuższym czasie spędzonym w świecie wirtualnym nie jest to łatwe. Jak mówi mgr Lipka-Bałazy, powtarzanie tego scenariusza grozi rozwojem rozmaitych zaburzeń emocjonalnych, m.in. stanów lękowych i depresji.
Więcej o zagrożeniach spowodowanych zbyt długim przebywaniem w cyberprzestrzeni oraz o sposobach na ich uniknięcie przeczytacie w artykule Odstaw internet – pokonasz niepokój.