Nasz mózg nigdy się „nie wyłącza”. W ciągu dnia aktywne są ośrodki odpowiedzialne za świadomość i stan czuwania, a kiedy zasypiamy są one wyłączane. Gdy mózg przechodzi w tryb snu, włączają się ośrodki odpowiedzialne za kontrolę tego procesu, zajmujące się porządkowaniem i zapisywaniem śladów pamięciowych, a także te odpowiedzialne za „sprzątanie i drobne naprawy”.
Nie od dziś wiadomo, że większość z nas aby zasnąć potrzebuje odpowiednich warunków – wygodnego, zaciemnionego i cichego miejsca z odpowiednią temperaturą, które pozwoli nam stopniowo się wyciszyć i w efekcie zapaść w sen. Ale nawet najwygodniejsze łóżko, w najpiękniejszej sypialni nie da nam gwarancji łatwego zaśnięcia, jeśli nie będziemy odpowiednio fizycznie zmęczeni i zrelaksowani. Nie ułatwia nam tego szereg czynników, które zaburzają naszą zdolność zasypiania – stres dnia codziennego, media elektroniczne, zbyt późno wypita filiżanka mocnej kawy…
Jak wygląda ta zaprogramowana genetycznie czynność fizjologiczna, czyli proces zasypiania? Jakie rozróżniamy fazy snu i kiedy sen jest najbardziej regenerujący? Ile snu potrzebuje przeciętny dorosły człowiek? Jakie czynniki „rozpraszają” nasz sen?
Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź w obszernym wywiadzie radiowym, którego dla Radia Kraków udzielił nasz specjalista – psychiatra i psychoterapeuta dr Paweł Brudkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania: http://www.radiokrakow.pl/