W dniach 29.06-01.07.2017 miał miejsce dziewiąty Międzynarodowy Kongres Terapii Poznawczej. Tym razem odbył się w sercu Transylwanii, w mieście o najdłuższych tradycjach uniwersyteckich w Rumunii czyli w Cluj – Napoka. Nasi specjaliści, dr Grzegorz Mączka oraz lek. Bartłomiej Taurogiński mieli możliwość uczestniczyć w sympozjach i warsztatach prowadzonych przez najwybitniejszych specjalistów terapii poznawczej z Europy, w tym także przez Judith Beck, córkę Aarona Becka – twórcę terapii poznawczej.
Tematyka konferencji skupiła się wokół następujących zagadnień:
- Przeglądu najnowszych badań nad zastosowaniem terapii poznawczo behawioralnej (CBT) w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych ze szczególnym uwzględnieniem lęku społecznego, lęku uogólnionego i lęku panicznego oraz zaburzeń osobowości
- Prezentacji nowatorskich metod wdrażania CBT z zastosowaniem technologii rzeczywistości wirtualnej (VR) w leczeniu fobii, inteligentnych robotów i gier komputerowych w leczeniu autyzmu u dzieci, prowadzenia pracy terapeutycznej zdalnie z zastosowaniem wideokonferencji na żywo, czatu oraz aplikacji na telefony komórkowe, a także terapii prowadzonej przez programy komputerowe.
- Nowych nurtów tzw. Trzeciej fali CBT takich jak terapia akceptacji i zaangażowania (ACT) czy terapia oparta na uważności (mindfulness) oraz ich zastosowań klinicznych.
Dobra wiadomość jest taka, że CBT działa i znajduje zastosowania w coraz szerszej grupie problemów klinicznych, tworząc tym samem najlepiej obecnie przebadany system psychoterapeutyczny na świecie. Co ciekawe, a nawet po części zaskakujące dla osób sceptycznych wobec nowoczesnych technologii, badania dowodzą że w przeważającej liczbie przypadków terapia prowadzona zdalnie tzw. ICBT ma porównywalną skuteczność do terapii prowadzonej „twarzą w twarz”.
Kolejny kongres jest planowany na rok 2020 w Rzymie, również tam chcemy być obecni.