W dniach 21-22 maja 2016 roku odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Czas Psychoterapii”, organizowana przez Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów gości specjalnych, ale także w ramach warsztatów doskonalić swoje umiejętności praktyczne z zakresu psychoterapii.
Jednym z prelegentów był specjalista Centrum Dobrej Terapii – psychoterapeuta mgr Cezary Barański. Jego wykład Dialog Motywujący w pracy grupowej z osobami podejmującymi zachowania ryzykowne miał na celu przedstawienie metody DM – jej założenia, stosowane narzędzia, wybrane metaanalizy skuteczności i propozycje zastosowania metody w pracy z grupami w kontekście określonych zachowań ryzykownych.
Natomiast poprowadzone przez mgr Cezarego Barańskiego warsztaty Dialog motywujący w pracy indywidualnej i grupowej – wprowadzenie do metody miały na celu dostarczenie uczestnikom wiedzy na temat metody i umiejętności posługiwania się podstawowymi technikami oraz narzędziami Dialogu Motywującego (DM). Praca opierała się na integracji rozumienia problemu pacjenta z doborem adekwatnych technik pracy, takich jak: odzwierciedlanie proste i złożone stosowane w celu budowania sojuszu, rozwoju narracji i mentalizacji; wzmocnienia budujące poczucie sprawstwa; pytania stosowane w celu wydobywania i rozwoju zasobów; podsumowania ukierunkowujące pracę. Metody wykorzystywane w szkoleniu: prezentacja, interaktywne szkolenie, elementy dramy stosowanej, case study, symulacja pracy indywidualnej i grupowej.
Dialog Motywujący (DM) to metoda humanistycznej pracy z klientem/pacjentem znajdująca się w obszarze Evidence Based Practice (praktyk o naukowo potwierdzonej skuteczności). Filozofia DM zaczerpnięta została z psychologii humanistycznej Carla Rogersa, w której do podstawowych założeń pracy należą: szacunek do klienta, empatyczne rozumienie i poszanowanie autonomii.
Skuteczność podejścia badana była za pomocą kilku wskaźników: zakresu zmiany, trwałości zmiany, częstotliwości nawrotów oraz opinii sędziów kompetentnych. Metoda powstała w oparciu o efektywność pracy z osobami uzależnionymi. Obecnie trwają badania nad możliwością zastosowania jej w innych kontekstach pracy pomocowej i terapeutycznej.